KOMU PRZYSŁUGUJE DOFINANSOWANIE NA ROBOTYZACJĘ?

W perspektywie finansowej 2021–2027 przewidziano aż ponad 7,9 miliardów euro na realizację inwestycji w priorytetowych obszarach związanych przede wszystkim z innowacyjnością, informatyzacją i ochroną środowiska. W ich ramach możliwe jest pozyskanie dofinansowania na robotyzację i cyfryzację. Już w 2021 r. przeprowadzono pilotaż Przemysł 4.0, którego celem było przygotowanie przedsiębiorstw sektora produkcji do transformacji i wdrożenia działań związanych z cyfryzacją, automatyzacją i robotyzacją.

Dofinansowanie na robotyzację – najważniejsze informacje 

Dofinansowanie na robotyzację w trwającej perspektywie finansowej przeznaczone jest dla przedsiębiorców i  utworzonych przez nich konsorcjów, a także sektora nauki i instytucji otoczenia biznesu (tzw. IOB). W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG) przewidziano aż około 7,9 mld euro. Program ten stanowi kontynuację działań Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020.

– Program FENG priorytetowo traktuje cztery obszary działań:
– Wsparcie dla przedsiębiorców.
– Środowisko Przyjazne Innowacjom.
– Zazielenienie przedsiębiorstw.
– Pomoc techniczna.

W ramach pierwszego z wymienionych priorytetów, czyli wsparcie dla przedsiębiorców 4 358 mln euro (czyli aż 55 proc. budżetu programu) zostało skierowanych na dofinansowanie działań i infrastruktury B+R (badania i rozwój), wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i ich upowszechnienie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, rozwój kompetencji kadry pracowników, wdrażanie rozwiązań proekologicznych oraz automatyzację i robotyzację.

Ważka rola przypisywana przez Unię Europejską działaniom związanych z informatyzacją, automatyzacją i robotyzacją wynika z potrzeby zwiększenia wykorzystania zaawansowanych technologii do prowadzonych innowacyjnych badań. To natomiast ma zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw na europejskim rynku oraz doprowadzić do zmian na poziomie makrogospodarki – transformacji przemysłu i zwiększenia wykorzystania ekorozwiązań.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie? 

Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych przez Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG) jest wsparcie modułowe (zamiast typowego podziału na działania), dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Dzięki temu badanie i wdrożenie opracowanych rozwiązań odbywa się w ramach jednego realizowanego projektu.

Aby otrzymać dofinansowanie na automatyzację i robotyzację produkcji przedsiębiorstwa, obowiązkowo trzeba przewidzieć w projekcie realizację modułu: prace B+R lub infrastruktura B+R. Mogą być to realizowane indywidualnie lub w konsorcjach badania przemysłowe i prace rozwojowe, ale też tworzenie i rozwijanie centrów B+R. Moduł cyfryzacji jest modułem dodatkowym, który przedsiębiorca może zrealizować jako uzupełnienie działań w obszarze B+R. Dofinansowanie w ramach modułu cyfryzacja może zostać przeznaczone na wydatki poniesione w obszarach:

  • analityki danych i optymalizacji procesu produkcji;
  • wykorzystania dużych zbiorów danych i zaawansowanej ich analizy w procesie produkcji;
  • robotyzacji linii produkcyjnej;
  • oprogramowania, które zmniejsza koszty tworzenia prototypów i wprowadzania nowych produktów na rynek;
  • systemów zwiększających cyberbezpieczeństwo;
  • internetu rzeczy;
  • cyfrowego bliźniaka.

Aby skorzystać ze wsparcia, konieczne jest złożenie wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami do odpowiednich instytucji. Nie są one tożsame dla każdego typu wnioskodawcy. Złożenie dokumentacji do niewłaściwego podmiotu skutkuje odrzuceniem projektu z przyczyn formalnych. Jeśli nie chcesz ryzykować utratą szansy na dofinansowanie działań związanych z  robotyzacją i automatyzacją produkcji – skorzystaj ze wsparcia doradców A1 Europe. Po opracowaniu wniosku i skompletowaniu załączników przekażą projekt małych i średnich przedsiębiorstw (lub ich konsorcjum) do oceny  Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Natomiast do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) prześlą dokumentację sporządzoną dla dużych przedsiębiorstw, ich konsorcjum z małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz organizacjami badawczymi, a także konsorcjum małych i średnich przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na robotyzację? 

Dofinansowanie na robotyzację przeznaczone jest dla ograniczonej grupy beneficjentów. Są to przedsiębiorstwa (małe i średnie oraz duże), podmioty działające w sektorze nauki, a także instytucji otoczenia biznesu. Z możliwości pozyskania środków na robotyzację i automatyzację z Programu FENG wykluczone są więc mikroprzedsiębiorstwa.

Chcąc otrzymać dotację w ramach planowanej inwestycji, musi zostać zrealizowany obowiązkowy moduł prace B+R lub infrastruktura B+R uzupełniony o moduł cyfryzacji. Nie ma możliwości otrzymania wsparcia z UE dla projektu, który skupia się wyłącznie na automatyzacji i robotyzacji z pominięciem działań obszaru B+R.

Priorytetowo są traktowane te inwestycje, które wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS), czyli te branże, których rozwój przyczynia się do zwiększenia innowacyjności gospodarki i tym samy wzrostu jej konkurencyjności.

Publikacja „Przedsiębiorstwo 4.0, 360° rekomendacje dobrych praktyk”

Taki tytuł nosi publikacja, wydana przez AHK Polska. Opracowanie to powstało z myślą o problemach transformacji współczesnych przedsiębiorstw w kierunku #przemysł40
Jest nam szczególnie miło, ponieważ A1 Europe  / Przemysław J. Sulich jest w gronie współautorów publikacji. Jako eksperci od funduszy europejskich dołożyliśmy swoją część w opracowaniu rozdziału pt. „Pieniądze”- Źródła finansowania Przemysłu 4.0, omawiając różne możliwości sfinansowania cyfryzacji, automatyzacji i podobnych działań w kierunku Przemysłu 4.0 z programów unijnych, z których dostępne będzie dofinansowanie przedsiębiorstw.

Zapraszamy do lektury.

Publikację można pobrać w formie elektronicznej => https://lnkd.in/eSBShKQE

Być może zainteresuje Państwa program –  ROBOGRANT -> https://www.a1europe.pl/aktualnosci/robogrant-dofinansowanie-dla-branzy-meblarskiej/

Źródła:

https://www.poir.gov.pl/media/99371/FENG_prezentacja_konsultacje_spoleczne_.pdf

https://www.poir.gov.pl/media/107543/FENG_wersja_przekazana_KE_16032022.pdf