FENG czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

W ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 wprowadzony zostanie system modułowy.  Celem wsparcia oferowanego w 1. Priorytecie jest kompleksowe dofinansowanie ścieżki powstawania innowacji.  Dofinansowanie obejmuje fazę badawczo-rozwojową i/lub wdrożenie wyników prac B+R. Ponadto dofinansowanie może obejmować nabycie infrastruktury B+R, wejście na rynki zagraniczne oraz podnoszenie kompetencji kadr na każdym z etapów powstawania innowacji będącej przedmiotem projektu. W obliczu głównych wyzwań gospodarczych przedsiębiorcy będą mogli w ramach projektu uzyskać wsparcie również na transformację cyfrową oraz zieloną. Poniżej prezentujemy pełną listę modułów:

 

– moduł B+R,

– moduł wdrożenie,

– moduł cyfryzacja,

– moduł zazielenienie,

– moduł internacjonalizacja,

– moduł kompetencje.

 

Wnioskodawca wybiera z powyższego katalogu te moduły, które wynikają z jego potrzeb, – przy czym jeden z modułów: prace B+R lub wdrożenie jest obligatoryjny. Pozostałe moduły są fakultatywne. Możliwe jest wsparcie projektów linearnych, które umożliwiają przeprowadzenie innowacyjnego przedsięwzięcia przez kolejne etapy jego rozwoju, jak również projektów nielinearnych, w których poszczególne moduły odpowiadają na zidentyfikowane potrzeby przedsiębiorcy z obszaru B+R+I, lecz ich realizacja nie jest od siebie uzależniona. Projekty oceniane będą przez różne Instytucje w zależności od rodzaju podmiotu-wnioskodawcy:

 – projekty MŚP i konsorcjów MŚP oceniane będą przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości,

 – projekty dużych przedsiębiorstw, konsorcjów z dużych przedsiębiorców z MŚP i organizacjami badawczymi oraz konsorcjów MŚP z organizacjami badawczymi oceniane będą przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 – kredyt technologiczny – przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

MODUŁ B+R:
TYP PRACE B+R

Cele  i zakres modułu:

W ramach tego modułu, Wnioskodawca może uzyskać finansowanie na wszystkie lub wybrane elementy procesu badawczego – od badań przemysłowych, przez prace rozwojowe, w tym tworzenie demonstratora/prototypu,
W ramach projektu dopuszczalna jest wielokrotna realizacja niektórych etapów badań i prac rozwojowych, jeśli będzie to niezbędne dla uzyskania efektów możliwych do komercjalizacji. Efektem modułu B+R powinno być opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Wdrożenie może być dofinansowane w ramach tego samego projektu, w module „Wdrożenie” lub w całości z innych środków.

Uwaga: warunkiem pozytywnej oceny projektu obejmującego moduł B+R/wdrożenie oraz inne moduły, jest przeznaczenie co najmniej 20% całkowitych kosztów projektu na koszty kwalifikowalne modułu B+R/wdrożenia.

Budżet:

Na realizację priorytetu I, w tym modułu B+R, przeznaczonych zostanie 4 358 mln euro, co stanowi 55% alokacji Programu.

Kto może uczestniczyć?

· duże przedsiębiorstwa,

· małe i średnie przedsiębiorstwa,

· jednostki naukowe, jeśli są partnerami w konsorcjum z przedsiębiorcą.

Zakres kosztów kwalifikowanych w ramach modułu B+R:

 • wynagrodzenie kadry naukowo-badawczej

– koszty podwykonawstwa związane z badaniami przemysłowymi i pracami rozwojowymi:
– koszty  zlecania stronie trzeciej części merytorycznych prac projektu
– zasobów udostępnionych przez strony trzecie, np. koszt wynajmu laboratorium wraz z aparaturą badawczą, outsourcing kadrowy      

• koszty aparatury naukowo-badawczej i WNIP:                                                                                                                                                

– amortyzacji aparatury i  sprzętu
 leasingu/wynajmu aparatury i sprzętu
 amortyzacji WNIP
 wynajmu/licencjonowania WNIP
 zakupu środków trwałych
 wytworzenia środków trwałych
 instalacji środków trwałych
 uruchomienia środków trwałych
 nabycia patentów
 nabycia licencji
 nabycia know-how                                                                                                                                              

• koszty budynków i gruntów:   

– wieczystego użytkowania  gruntów
 amortyzacji budynków
 zakup nieruchomości zabudowanej
 dzierżawy gruntów
 zakup nieruchomości niezabudowanej
 zakup robót budowlanych
 zakup materiałów budowlanych
– rat leasingu nieruchomości zabudowanych/ niezabudowanych/ środków trwałych                                                                                                                                                                                                                                                                           

• koszty operacyjne:


 koszty materiałów
 koszty środków eksploatacyjnych
 koszty sprzętu laboratoryjnego
 koszty utrzymania linii technologicznych, instalacji doświadczalnych itp.
 koszty eksploatacji aparatury naukowo-badawczej;
 koszty wynajmu powierzchni laboratoryjnej
 koszty usług obcych o charakterze pomocniczym,
 koszty elementów służących do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej;
 koszty opłat związanych z dopuszczeniem do badań;
 koszty usług transportowych niezbędnych do prawidłowej realizacji prac badawczych
 koszty promocji projektu
 koszt audytu zewnętrznego
 usług rzecznika patentowego; certyfikacji i homologacji.      

MODUŁ B+R:
INFRASTRUKTURA B+R

Cele  i zakres modułu:

W ramach tego modułu Wnioskodawca może uzyskać finansowanie kosztów inwestycji w  aparaturę, sprzęt i inną niezbędną infrastrukturę, która
w powiązaniu z agendą badawczą służy do prowadzenia prac B+R na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów lub usług spójnych, w szczególności z obszarami Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

W ramach modułu mogą być realizowane projekty polegające utworzeniu lub rozwoju centrum badawczo-rozwojowego zlokalizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oceniana będzie innowacyjność agendy badawczej, planowanej do realizacji z wykorzystaniem infrastruktury sfinansowanej w ramach modułu. Prace badawczo-rozwojowe realizowane w ramach agendy badawczej muszą dotyczyć innowacji produktowej lub procesowej w skali polskiego rynku. Agenda badawcza obejmuje co najmniej okres realizacji i okres trwałości projektu.

Uwaga: Realizacja agendy może być finansowana w ramach modułu B+R lub z innych źródeł finansowych.                                                                       

Budżet:

Na realizację priorytetu I, w tym modułu infrastruktura B+R, przeznaczonych zostanie 4 358 mln euro, co stanowi 55% alokacji Programu.

Kto może uczestniczyć?

–  duże przedsiębiorstwa,
– małe i średnie przedsiębiorstwa,
– jednostki naukowe, jeśli są partnerami w konsorcjum z przedsiębiorcą.

Zakres kosztów kwalifikowanych w ramach modułu B+R:

a) koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne;
b) szacunkowe koszty płacy wynikające z utworzenia miejsc pracy w następstwie inwestycji początkowej, obliczone za okres dwóch lat; lub
c) połączenie kosztów wchodzących w zakres lit. a) i b) nieprzekraczające kwoty a) lub b), w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa

Maksymalny poziom dofinansowania: 

Zgodnie z mapą pomocy regionalnej zamieszczoną poniżej. 

MODUŁ B+R:
WDROŻENIE

Cele  i zakres
modułu: wdrożenie.

W ramach tego modułu Wnioskodawca może sfinansować różne formy wdrożenia wyników prac B+R oraz kosztów z nim związanych.
Przykładowe koszty obejmują, zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia nowego rozwiązania w działalności przedsiębiorstwa (w tym także działania marketingowe, pogłębione badania rynku etc.), zgłoszenie celem uzyskania ochrony praw własności intelektualnej lub ich obronę.

Efektem modułu powinno być wdrożenie realizowanych samodzielnie prac B+R (będących przedmiotem nowego, obligatoryjnego modułu B+R), bądź wdrożenie prac zrealizowanych/zakupionych wcześniej przez przedsiębiorcę (np. w poprzedniej perspektywie z działania 1.1.1 PO IR). Jeśli projekt przewiduje wdrożenie wyników prac B+R zrealizowanych przez wnioskodawcę samodzielnie lub zleconych/zakupionych poza projektem (tak jak to było w działaniu 3.2.1 PO IR), wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie na wdrożenie innowacji bez wyboru innych modułów.

Wymagana jest innowacyjność przynajmniej na poziomie polskiego rynku, ale premiowane będą projekty z innowacyjnością międzynarodową.

Osobno realizowane będzie znane z wcześniejszych już naborów w ramach PO IR działanie 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne. Instytucją odpowiedzialną za realizację programu będzie BGK, co oznacza że w tym przypadku nie ma konieczności korzystania ze wskazanych wcześniej modułów, niemniej jednak specyfika działania nie ulegnie zmianie – tzn. niezbędne będzie wdrożenie nowej technologii będącej wynikiem przeprowadzonych samodzielnie lub nabytych prac B+R.

Budżet:

Na realizację priorytetu I, w tym modułu Wdrożenie innowacji, przeznaczonych zostanie 4 358 mln euro, co stanowi 55% alokacji Programu.

Kto może uczestniczyć?

– MŚP i small mid-caps (podmioty do 499 pracowników nie będące MŚP)
– Duże podmioty, które współpracują z MŚP

Wnioskodawca może uzyskać wsparcie na: regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc de minimis, pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP oraz pomoc dla MŚP na wspieranie innowacyjności.

Rodzaje pomocy publicznej (koszty kwalifikowane – regionalna pomoc inwestycyjna (art. 14 GBER)

a)koszty nabycia nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych (w tym prawa użytkowania wieczystego);
b)koszty nabycia albo wytworzenia środków trwałych innych niż określone w pkt 1) wraz z kosztem instalacji i uruchomienia;
c)koszty nabycia robót i materiałów budowlanych;
d)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej;
e)  koszty spłaty rat leasingu nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych poniesione przez korzystającego do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości ich wartości początkowej z dnia zawarcia umowy leasingu;
f) spłaty rat wartości początkowej środków trwałych innych niż określone w pkt d) poniesione przez korzystającego z tytułu umowy leasingu prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego.

Maksymalny poziom dofinansowania: Zgodnie z mapą pomocy regionalnej.

MODUŁ B+R:
CYFRYZACJA

Cele i zakres modułu:

W ramach tego modułu wsparcie przeznaczone jest na finansowanie inwestycji związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji i procesów w przedsiębiorstwie, jak i cyfryzacji produktów, usług, modelu biznesowego oraz podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa.

W ramach modułu mogą być realizowane działania, których celem będzie przede wszystkim: digitalizacja produkcji i procesów w przedsiębiorstwie lub digitalizacja produktów, usług, modelu biznesowego lub podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa/ zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Ponadto weryfikacji poddany zostanie opis funkcjonalności wspieranej technologii cyfrowej oraz zmiany w działalności przedsiębiorstwa, jakie ona wniesie, a także czy wydatki w ramach modułu są racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia zakresu i celu modułu.

Uwaga: warunkiem pozytywnej oceny projektu obejmującego moduł B+R oraz inne moduły, w tym moduł cyfryzacja, jest przeznaczenie co najmniej 20% całkowitych kosztów projektu na koszty kwalifikowalne modułu B+R.

Budżet:

Na realizację priorytetu I, w tym modułu Cyfryzacja, przeznaczonych zostanie 4 358 mln EUR, co stanowi 55% alokacji Programu.

Kto może uczestniczyć?

– duże przedsiębiorstwa,
 – małe i średnie przedsiębiorstwa,
– jednostki naukowe, jeśli są partnerami w konsorcjum z przedsiębiorcą.

Przykładowe działania objęte wsparciem:

  • analityka danych i optymalizacja produkcji,
  • robotyzacja linii produkcyjnej,
  • oprogramowanie obniżające koszty prototypowania i wprowadzania nowych produktów,
  • internet rzeczy,
  • cyfrowy bliźniak,
  • systemy zwiększające cyberbezpieczeństwo,
  • big data – wykorzystanie dużych zbiorów danych i zaawansowanej analityki w procesie produkcji.

Zakres kosztów kwalifikowanych w ramach modułu Cyfryzacja:

  • Koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych (np. Usługi doradcze z zakresu unowocześnienia np. Hali produkcyjnej 3d etc.).
  • Koszty usług doradczych w zakresie innowacji.
  • Usługi wsparcia innowacji (udostępnienie banków danych, zasobów bibliotecznych, badań rynku).
  • Koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, osób zatrudnionych przy realizacji projektu w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z jego realizacją.
  • Sprzęt i aparatura (amortyzacja) wraz z dostosowaniem aparatury do wymogów ‘cyfryzacji’ np. zakup sprzętu komputerowego, nowoczesnych urządzeń (skanerów do robienia inwentaryzacji) itp.
  • Nabycie lub wytworzenie środków trwałych związanych z uzyskaniem kompatybilności w technologii cyfrowej pomiędzy przedsiębiorstwem a partnerem w ramach konsorcjum.
  • Badania wykonywane na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowane na podstawie licencji udzielonej przez podmioty zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji.
  • Koszty operacyjne, w tym koszty materiałów i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu.
  • Koszty nabycia nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych (w tym prawa użytkowania wieczystego).
  • Koszty nabycia robót i materiałów budowlanych.
  • Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
  • Koszty spłaty rat leasingu nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych poniesione przez korzystającego do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości ich wartości początkowej z dnia zawarcia umowy leasingu.
  • Spłaty rat wartości początkowej środków trwałych innych niż koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, poniesione przez korzystającego z tytułu umowy leasingu prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego.

Maksymalny poziom dofinansowania: Zgodnie z mapą pomocy regionalnej.

MODUŁ B+R:
ZAZIELENIENIE PRZDSIĘBIORSTW

Cele i zakres modułu

Moduł – „Zazielenienie przedsiębiorstw” stanowi moduł uzupełniający kompleksowych projektów, możliwych do dofinansowania w
ramach programu unijnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027, powiązanych z pracami badawczo-rozwojowymi oraz wspieraniem działalności ośrodków innowacji (moduły: „Prace B+R” i „Wdrożenie”).

Celem wsparcia proponowanego w ramach modułu jest transformacja przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju i
gospodarki obiegu zamkniętego, w tym rozwój nowych modeli biznesowych. Realizacja modułu ma przyczynić się do zmiany myślenia przedsiębiorstw o całości prowadzonej działalności gospodarczej z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i przedstawieniu jej na model cyrkularny (od wyboru kontrahentów i zasobów, przez projektowanie produktów i usług, aż po zrównoważoną produkcję i zarządzanie odpadami oraz cyklem życia produktów).

Uwaga: warunkiem pozytywnej oceny projektu obejmującego moduł B+R/wdrożenie oraz inne moduły, w tym moduł zazielenienie, jest
przeznaczenie co najmniej 20% całkowitych kosztów projektu na koszty kwalifikowalne modułu B+R/wdrożenie.

Kto może uczestniczyć?

  • duże przedsiębiorstwa,
  • małe i średnie przedsiębiorstwa,
  • jednostki naukowe, jeśli są partnerami w konsorcjum z przedsiębiorcą

    Wspierane będą działania dotyczące:
  • wprowadzenia lepszej gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie wnioskodawcy, wyrażonej wskaźnikiem wielkości odpadów pochodzących z działalności wnioskodawcy, która zostanie przetworzona, odzyskana bądź
    niewytworzona,
  • zwiększenia efektywności energetycznej w procesach produkcyjnych, wyrażonej wskaźnikiem ilości zaoszczędzonej energii,
  • zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery w wyniku prowadzonej działalności przemysłowej lub usługowej, wyrażonego wskaźnikami zmniejszenia emisji CO2 i innych szkodliwych gazów,
  • wprowadzenia bardziej wydajnej gospodarki materiałowej, wyrażonej wskaźnikiem zmniejszenia ilości zużytych surowców,
  • ekoprojektowania, zaprojektowania i wytworzenia produktów w filozofii zero waste, w tym projektowania produktów z materiałów pochodzących z recyklingu,
  • przeprowadzania weryfikacji i ocen środowiskowych i dotyczących cyklu życia produktu (ETV, PEF czy LCA) oraz/lub wdrożenia płynących z nich rekomendacji.

Dodatkowe warunki skorzystania z wsparcia w ramach modułu:

  • projekt powiązany jest z pracami badawczo-rozwojowymi, czyli posiada moduł „Prace B+R” i/lub „Wdrożenie”,
  • inwestycja wpisuje się w dozwolona formę inwestycji początkowej (w przypadku korzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej),
  • Wnioskodawca przewiduje wkład własny Wnioskodawcy na poziomie co najmniej 25% kosztów kwalifikowalnych, w postaci środków finansowych wolnych od publicznego wsparcia,
  • usługi doradcze będą świadczone przez doradców zewnętrznych.

 

Koszty kwalifikowane:

  • koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych,
  • koszt usług doradczych związanych z realizacją założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, z podniesieniem poziomu wykorzystania technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie lub zielonych technologii, zmierzających do obniżenia śladu środowiskowego danego przedsiębiorstwa, w tym ekoprojektowania i wprowadzania zarządzania środowiskowego,
  • koszty usług dotyczących przeprowadzenia weryfikacji ETV, oceny LCA lub PEF,
  • koszty tłumaczenia, w tym tłumaczenia przysięgłego, dokumentacji niezbędnej na potrzeby procesu weryfikacji ETV lub oceny LCA/PEF,
  • koszty zakupu analiz i ekspertyz prawnych, ekonomicznych, środowiskowych i technicznych niezbędnych w procesie weryfikacji ETV lub oceny LCA/PEF
  • koszty inwestycyjne związane z realizacją założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, z podniesieniem poziomu wykorzystania technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie lub zielonych technologii, zmierzających do obniżenia śladu środowiskowego danego przedsiębiorstwa,
  • dodatkowe koszty inwestycji niezbędne do propagowania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych,
  • dodatkowe koszty inwestycji konieczne do realizacji inwestycji prowadzącej do lepszej lub bardziej wydajnej działalności w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym: recyklingu lub ponownego użycia w porównaniu z konwencjonalnym procesem związanym z działalnością w zakresie ponownego użycia i recyklingu o tej samej mocy produkcyjnej, jaki by powstał w przypadku braku pomocy, koszty inwestycyjne związane z realizacją złożeń gospodarki o obiegu zamkniętym, z podniesieniem poziomu wykorzystania technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie lub zielonych technologii, oraz gospodarki o obiegu zamkniętym zmierzających do obniżenia śladu środowiskowego danego przedsiębiorstwa, np.:

a) koszty nabycia nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych (w tym prawa użytkowania wieczystego);
b) koszty nabycia albo wytworzenia środków trwałych innych niż określone w pkt 1) wraz z kosztem instalacji i uruchomienia;
c) koszty nabycia robót i materiałów budowlanych;
d) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej;
e) koszty spłaty rat leasingu nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych poniesione przez korzystającego do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości ich wartości początkowej z dnia zawarcia umowy leasingu;
f) spłaty rat wartości początkowej środków trwałych innych niż określone w pkt 4) poniesione przez korzystającego z tytułu umowy leasingu prowadzącej do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego.

Maksymalny poziom dofinansowania:

– 50% na usługi doradcze

– koszty inwestycyjne zgodnie z mapą pomocy regionalnej

MODUŁ B+R:
INTERNACJONALIZACJA

Cele i zakres modułu:

W ramach tego modułu można finansować wydatki związane z promocją zagraniczną produktów lub usług przedsiębiorstwa. Wsparcie w tym
zakresie może dotyczyć m.in. komercjalizacji wyników prac B+R za granicą, udziału w międzynarodowych łańcuchach dostaw, promocji produktów lub usług na rynkach zagranicznych, uzyskania ochrony praw własności intelektualnej lub jej utrzymanie poza Polską.

Działania tożsame z działaniem POIR 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand lub POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP.

Budżet:

Limit kosztów w module wynosi do 20 % kosztów wybranego przez Wnioskodawcę modułu obowiązkowego tj. modułu prace B+R i/lub wdrożenie.

Kto może uczestniczyć?

  • duże przedsiębiorstwa,
  • małe i średnie przedsiębiorstwa,
  • jednostki naukowe, jeśli są partnerami w konsorcjum z przedsiębiorcą.

Zakres kosztów kwalifikowanych w ramach modułu INTERNACJONALIZACJA:

a)koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego na targach lub imprezach targowo-konferencyjnych;

b)koszty podróży służbowych pracowników wnioskodawcy i transportu osób i eksponatów;

c) koszty udziału w seminariach, kongresach i konferencjach;

d)koszty uzyskania, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych tj.:

  • opłaty urzędowe związane z uzyskaniem patentu, prawa
    ochronnego na wzór użytkowy lub praw z rejestracji wzoru przemysłowego;
  •  pokrycie kosztów usług zawodowego pełnomocnika obejmujących
    przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego oraz reprezentację przed organem ochrony własności przemysłowej;
  • pokrycie kosztów tłumaczenia;
    dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego oraz prowadzenia postępowania przed właściwym krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym organem ochrony własności przemysłowej;


e)koszty usług
doradczych w zakresie innowacji i usług wsparcia innowacji;

f) koszty usługi doradczej w zakresie internacjonalizacji produktu;

g) koszty informacyjno-promocyjne, tj. koszty:

  • nabycia lub wytworzenia oraz dystrybucji obcojęzycznych materiałów informacyjno-promocyjnych takich jak: gadżety reklamowe, materiały drukowane, np. foldery, ulotki, wizytówki,
  • produkcji i emisji spotów reklamowych i filmów informacyjno-promocyjnych promujących produkt wnioskodawcy,
  • zagranicznej reklamy prasowej, internetowej, reklamy w katalogach targowych i branżowych,
  • przygotowania obcojęzycznej strony internetowej lub obcojęzycznego modułu do istniejącej strony,
  • przygotowania i prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych na wyszukiwarkach internetowych i portalach społecznościowych.

Maksymalny poziom dofinansowania:

Obecnie brak precyzyjnych informacji na ten temat. Bazując na poprzedniej perspektywie szacujemy, iż będzie to od 50% do 85%
kosztów kwalifikowalnych. 

[1] Istnieje prawdopodobieństwo wzrostu poziomu dofinansowania części inwestycyjnej w module Zazielenienie z uwagi na trwające obecnie rozważania włączenia innych niż regionalna pomoc inwestycyjna rodzajów pomocy, w tym m.in. pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych.