Dofinansowania na fotowoltaikę – najważniejsze informacje.

Montaż paneli fotowoltaicznych (zwłaszcza w połączeniu z pompą ciepła) to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Sama inwestycja nie należy do najtańszych, dlatego warto skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę. W Polsce do wyboru jest kilka programów oferujących wsparcie w realizacji inwestycji.

Dofinansowanie na fotowoltaikę napędza rozwój OZE

Zgodnie z pakietem energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej Polska do 2030 r. zobowiązana jest zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40%, poprawić efektywność energetyczną o 32,5%, a także zwiększyć udział energii odnawialnej do poziomu co najmniej 32%. 

 

Dzięki korzystnym warunkom pogodowym w okresie letnim przez kilka ostatnich lat podały rekordy produkcji energii przez panele fotowoltaiczne. W roku 2021 przy łącznej produkcji energii elektrycznej na poziomie 179,4 TWh, aż 30,4 TWh pochodziło z OZE. Natomiast 13% energii ze źródeł odnawialnych wyprodukowały panele fotowoltaiczne. Patrząc na perspektywę dziesięcioletnią – wzrost produkcji z OZE wyniósł aż 80%. Wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność OZE i oferowane dofinansowania na fotowoltaikę nie ma wątpliwości, że to dotacje UE są czynnikiem napędzającym rozwój OZE w Polsce.

Programy, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Dofinansowania na fotowoltaikę można uzyskać z programu „Mój Prąd 4.0”. Aktualny nabór (w trybie ciągłym) trwa od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. Wysokość dofinansowania w postaci bezzwrotnej dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych (do 20,5 tys. zł) i mogą się o nie ubiegać wnioskodawcy, którzy z wyprodukowanej energii rozliczają się w systemie net-billing. Na szczególnie wysokie wsparcie mogą liczyć wnioskodawcy, którzy w ramach realizowanych inwestycji przewidują dodatkowo montaż elementów magazynowania ciepła i energii elektrycznej i systemu zarządzania energią HEMS/EMS.

 

Nie oznacza to, że rozliczający się w systemie opustów net-metering nie mogą skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę. Wystarczy, że zdecydują się zmienić system rozliczania na. net-billing. Muszą mieć przy tym na uwadze, że choć poziom dofinansowania w ich przypadku również wyniesie 50%, to maksymalna jego wysokość może wynieść do 17,5 tys. zł.

 

15 lipca 2022 r. ostał uruchomiony program „Czyste Powietrze Plus”. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowanych (79 tys. zł). W odróżnieniu od pierwotnej wersji programu – jego nowa odsłona przewiduje prefinansowanie. Zaliczka może opiewać na kwotę stanowiącą 50% maksymalnej kwoty dotacji, jaką beneficjent może uzyskać. To niewątpliwa zachęta do instalacji paneli fotowoltaicznych także przez mniej zamożną część społeczeństwa.

 

Nie tylko osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki. Również dla przedsiębiorców i rolników stworzone zostały specjalne programy wsparcia. Jednym z nich jest program „Agroenergia”. Mogą z niego skorzystać zarówno właściciele, jak i dzierżawcy użytków rolnych o powierzchni 1–300 ha. Środki finansowe mogą zostać spożytkowane m.in. na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 10–50 kW. Wnioskodawcy mogą liczyć na dotację na poziomie 13–20% kosztów kwalifikowanych (15 tys.–25 tys. zł). Wysokość wsparcia jest zależna od mocy planowanej do budowy instalacji.

 

3 października zostały zatwierdzone zmiany w PROW 2014–2020. Dzięki temu rozpocznie się realizacja programu „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Dzięki niemu możliwe będzie dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW (i elementów magazynowania energii oraz systemów inteligentnego zarządzania energią HEMS/EMS). Wsparcie może wynieść do 150 tys. zł przy poziomie dofinansowania 60% dla młodych rolników (i inwestycji zbiorowych) lub 30–50% dla pozostałych wnioskodawców.

 

A co z przedsiębiorcami? Dla nich stworzony został program „EnergiaPlus”. Trzeci już nabór wniosków trwa od 01.04.2022 r. do 16.12.2022 r. Dofinansowanie ma postać pożyczki (0,5–300 mln zł), która może zostać spożytkowana na budowę, rozbudowę i przyłączenie OZE (w tym paneli fotowoltaicznych).

Gdzie szukać dofinansowania na fotowoltaikę?

Nabór wniosków o dofinansowania fotowoltaiki prowadzi przede wszystkim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To na stronie tej instytucji należy śledzić aktualności na temat trwających i planowanych naborów.

 

Dotacje można także pozyskać z naborów ogłaszanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) dla poszczególnych województw. Na ich stronach również zamieszczone są harmonogramy naborów i aktualności na temat terminów ich uruchomienia, czasu trwania i zakończenia. 

 

Śledzenie tych informacji nie jest zadaniem prostym. Wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia cennego czasu. Warto w związku z tym zdecydować się na współpracę z doradcami A1 Europe. Wystarczy omówić potrzeby oraz plany inwestycyjne i… powierzyć cały proces pozyskiwania środków specjalistom.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki?

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w sposób określony w regulaminie naboru. W przypadku naborów prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) składanie dokumentacji aplikacyjnej odbywa się za pośrednictwem generatora wniosków.

 

Uzupełnienie samego wniosku jednak nie wystarczy, aby zyskać szansę na otrzymanie dotacji na fotowoltaikę. Konieczne jest także załączenie wszystkich niezbędnych załączników. Dopiero po skompletowaniu całej dokumentacji można podpisać wniosek przy pomocy podpisu elektronicznego. W razie braku takiego podpisu konieczne jest wydrukowanie dokumentu i sygnowanie go przez osobę do tego upoważnioną (zgodnie z zasadą reprezentacji wnioskodawcy).

 

 

Źródła:

  1. Transformacja energetyczna w Polsce, https://www.forum-energii.eu/pl/dane-o-energetyce/za-rok-2021, dostęp: 19.10.2022 r.
  2. Program Czyste Powietrze Plus, https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/program-czyste-powietrze-plus, dostęp: 19.10.2022 r.
  3. Dotacja z Programu Agroenergia 2022, https://agroenergia2022.eu/, dostęp: 19.10.2022 r.
  4. Wsparcie na zieloną energię w gospodarstwie rolnym z PROW 2014–2020, https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wsparcie-na-zielona-energie-w-gospodarstwie-rolnym-z-prow-20142020, dostęp: 19.10.2022 r.
  5. Nabór Energia Plus, https://www.gov.pl/web/nfosigw/energia-plus-2021, dostęp: 19.10.2022 r.

 

 

Artur Sumera

Konsultant ds. Funduszy Unijnych