DZIAŁANIE 1.2 PRIORYTET 1 „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆI I INNOWACJE”

 

AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA MŚP

NA CO MOŻNA UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE?

  • działania inwestycyjne tj. zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń, 
    a także oprogramowania
  • audyt technologiczny 
  • opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku przemysłu 4.0
  • wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo

Celem działania jest transformacja przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów.

Automatyzacja to rodzaj innowacji procesowej, w ramach której, w określonych działaniach składających się na ten proces, praca ludzka zastępowana jest technologią.

Robotyzacja oznacza rodzaj automatyzacji, w którym zastosowanym typem technologii są roboty wraz z technologiami komplementarnymi mającymi wpływ za ich pracę.

W przypadku wyrażeń rozróżniających automatyzację od robotyzacji (np. „automatyzacja lub robotyzacja”), automatyzację należy rozumieć zgodnie z powyższą definicją, jednak przyjmując,
że technologia, o której mowa w definicji nie jest związana z użyciem robotów.

 

Ogłoszenie: 

04.07.2023 r.

Rozpoczęcie naboru: 

02.08.2023 r.

Zakończenie naboru: 

25.10.2023 r.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej:

województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m. st. Warszawa oraz powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski – zachodni i wołomiński).

100 mln zł – budżet konkursu
200 tys. zł
– minimalna wartość kosztów kwalifikowanych 
3 mln zł – maksymalna wartość dofinansowania projektu 
85% – maksymalny poziom dofinansowania w projekcie 

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które obejmują:

1) przeprowadzenie audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa oraz opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 (mapa drogowa). Przeprowadzenie audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej i opracowanie mapy drogowej następuje przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Mapa drogowa zawiera co najmniej elementy wskazane w załączniku nr 2. Mapa drogowa stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.

2) wdrożenie działań wynikających z opracowanej mapy drogowej, których efektem będzie wdrożenie innowacji w procesie produkcji.

Audyt technologiczny/diagnoza cyfrowa przedsiębiorstwa, – wskazanie procesów produkcyjnych, usługowych lub biznesowych, które mogą podlegać automatyzacji lub robotyzacji.

Mapa drogowa – strategia wdrożenia procesu automatyzacji lub robotyzacji i rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o procesy wskazane w Audycie technologicznym/diagnozie cyfrowej przedsiębiorstwa.

Oba dokumenty muszą być opracowane przez Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs – EDIH) lub inne wyspecjalizowane podmioty w zakresie przeprowadzania audytów technologicznych wraz z diagnozą dojrzałości cyfrowej oraz opracowywania map drogowych.

Projekt powinien wdrożyć w działalność przedsiębiorstwa innowację w procesie biznesowym (w procesie produkcji). Innowacja w procesie biznesowym to nowy lub ulepszony proces biznesowy dla jednej lub wielu funkcji biznesowych, który różni się znacząco od dotychczasowych procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który został wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo.

Zasadniczo przedmiotem działalności innowacyjnej mogą być wszystkie funkcje biznesowe, jednak w kontekście Działania, wymagane jest, aby rezultat projektu obejmował wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacji w procesie biznesowym (innowacji procesowej) polegającej na automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji.

Proces produkcji obejmuje następujące etapy:

1) technologiczny (przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty, w tym prace inżynieryjne i związane z nimi testy techniczne, analizy i certyfikacja jako wsparcie produkcji),

2) magazynowanie surowców wykorzystywanych w procesie technologicznym,

3) transport wewnętrzny, tj. zaopatrzenie linii produkcyjnej, odbiór produktów gotowych z produkcji,

4) kontroli jakości wyprodukowanych produktów,

5) pakowania.

Projekt musi obejmować automatyzację lub robotyzację co najmniej jednego z ww. etapów produkcji.

Przykładowe koszty kwalifikowane:

  • koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowaniem mapy drogowej,
  • koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia mapy drogowej,
  • nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane,
  • nabycie oprogramowania lub innych wartości niematerialnych i prawnych w formie

patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,

  • koszty robót i materiałów budowlanych, o ile są bezpośrednio związane z instalacją

maszyn i urządzeń,

  • koszty usług szkoleniowych,
  • koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki.

Promesa kredytowa i udokumentowanie posiadania źródeł finansowania wkładu własnego nie jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku, ale eksperci podczas oceny mogą żądać takich dokumentów.

Materiały stworzone na podstawie dostępnej dokumentacji – aktualne na 5.07.2023 r.

Skonsultuj z nami swój projekt