Projekty badawczo-rozwojowe w MAŁOPOLSCE.

W dniu 27 marca 2024 ogłoszony będzie nabór wniosków w ramach działania 1.3 Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw, który skierowany będzie do mikro, małych, średnich oraz small mid-caps przedsiębiorstw z Małopolski (lub planujących otworzyć oddział w tym województwie).

Wsparcie w ramach naboru dedykowane jest przedsiębiorcom chcącym utworzyć lub rozszerzyć działalność laboratoriów lub działów B+R poprzez zakup niezbędnej infrastruktury. Co ważne, w ramach naboru można sfinansować:

  • koszt zakupu i instalacji maszyn i urządzeń badawczych,
  • koszt zakupu i instalacji i wdrożenie specjalistycznego oprogramowania związanego z procesami B+R,
  • koszt zakupu nieruchomości i przeprowadzenia robót budowlanych,
  • koszt zakupu usług szkoleniowych i doradczych.

 

Podstawą oceny projektu i uzasadnieniem potrzeby jego realizacji będzie agenda badawcza rozumiana jako plan dotyczący prac B+R (badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w rozumieniu przepisów o pomocy państwa), mających na celu opracowanie innowacji produktowych lub innowacji w procesie biznesowym (dotyczące podstawowej funkcji przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług). Premiowane będą przedsięwzięcia, w których agenda badawcza przewiduje realizację prac B+R służących zwiększeniu podaży nowych rozwiązań wspierających:

  1. a) transformację gospodarki w kierunku przemysłów 4.0, rozumianą jako proces polegający na projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu nowych cyfrowych zintegrowanych systemów w zakresie procesów, produktów lub modeli biznesowych, wykorzystujących rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.
  2. b) realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym i niskoemisyjnej, stanowiących ekoinnowacje rozumiane jako innowacje, których wdrożenie wiąże się z korzyściami dla środowiska naturalnego, poprzez zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko lub optymalizację wykorzystywanych zasobów.

 

Prawidłowo przygotowana agenda powinna zawierać m.in.

  1. określenie potencjału rynkowego planowanych projektów badawczych, poprzez charakterystykę rynku pod kątem potrzeb i oczekiwań potencjalnych Klientów, analizy konkurencji oraz przewidywanych kosztów i przychodów. Dlatego w ramach tworzenia agendy należy dokonać gruntownej analizy wielkości i trendów na rynku oraz jego potencjału, zwłaszcza w odniesieniu do innowacyjnych cech produktu, które będą budowały jego przewagi konkurencyjne względem innych produktów.     
  2. Podstawową składową każdej agendy badawczej jest opis zakresu prowadzonych prac badawczo rozwojowych w ramach projektu wraz z opracowanym harmonogramem ich realizacji oraz opisem oczekiwanych efektów jakie one przyniosą.
  3. W ramach agendy należy również przewidzieć zasoby, których zaangażowanie będzie konieczne do jej realizacji. Istotną kwestią w ramach przygotowywania agendy jest również predykcja ryzyk, jakie mogą pojawić się w trakcie prowadzenia prac badawczych i zaplanowanie działań minimalizujących prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a w razie wystąpienia redukujące ich wpływ na realizację projektu.

Dobrze przygotowana agenda badawcza, znacznie zwiększa szanse na zakończenie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych sukcesem, czyli opracowanie nowego produktu lub usługi. Opracowanie przez przedsiębiorstwo innowacyjnego produktu lub usługi, będącego wynikiem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest szansą dla przedsiębiorstwa na rozwój i zdobycie nowych rynków.

 

Dlatego w dłuższej perspektywie czasu inwestowanie w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych pozwala osiągnąć dynamiczny i trwały rozwój przedsiębiorstwa. Pierwszym krokiem w tym działaniu jest opracowanie dobrze przygotowanej agendy badawczej. Przygotowanie dobrej agendy pozwala aplikować np. o dofinansowanie do zakupu infrastruktury niezbędnej do jej realizacji w ramach działania 1.3 Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027. Dofinansowanie w ramach ww. naboru jest na poziomie do maksymalnie 60% dla zakupu środków trwałych i WNiP. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą A1 Europe i skorzystania z możliwości jakie daje planowany nabór w ramach działania 1.3. 

Artur Sumera

Konsultant ds. Funduszy Unijnych