Jak się przygotować do projektu innowacyjnego – poradnik A1 Europe.

W dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym świecie, innowacje są kluczowym czynnikiem sukcesu w biznesie, edukacji, technologii i wielu innych dziedzinach. Projekty innowacyjne stanowią fundament przyszłości, wprowadzając nowe pomysły, rozwiązania i technologie, które nie tylko poprawiają jakość życia, ale także napędzają rozwój społeczeństwa. Przejęcie inicjatywy i przygotowanie się do projektu innowacyjnego jest kluczowe dla każdej organizacji czy instytucji, która pragnie osiągnąć sukces w dzisiejszym globalnym środowisku.

Ten krótki poradnik został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą zgłębić tajniki przygotowań do projektu innowacyjnego, na który z pomocą zespołu A1 Europe otrzymacie dofinansowanie.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Państwu przygotować się oraz zrealizować innowacyjny projekt.
Od czego trzeba zacząć? Musisz:

1)      Rozpocząć działalność badawczą we własnym dziale B+R, który należy wyodrębnić w strukturze firmy – może to być Uchwała zarządu i nowa struktura organizacyjna firmy w formie grafiki.

2)      Przydzielić pisemnie do działu B+R zasoby (pomieszczenie, sprzęt, oddelegowanie 2-3 pracowników z odpowiednim zakresem obowiązków i stanowiskiem).

3)      Rozwinąć zasoby laboratoryjne o różne sprzęty np. pomiarowe, co uwiarygodni wykonane badania.

4)      Pozyskać do współpracy naukowców z tytułem najlepiej dr oraz publikacjami naukowymi.

5)      Rozpocząć księgowanie wydatków na działalność badawczo-rozwojową (wydzielić osobne konto księgowe związane z wydatkami na prace B+R).

*Z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej przez przedsiębiorstwa w Polsce wiąże się możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, czyli odliczenia przysługującego przedsiębiorstwom przeznaczającym systematycznie środki na odkrywanie nowych technologii, poszerzanie wiedzy i znajdowanie nowych zastosowań dla różnych dziedzin i wynalazków czy technologii produkcji. W obrębie ulgi można odliczyć m.in. nakłady na wynagrodzenia, składki ZUS pracowników, również na część wydatków poniesionych m.in. na używanie sprzętu czy zakup surowców/materiałów do badań/prac rozwojowych. Załącznikiem niezbędnym do rozliczenia ulgi jest PIT-BR właściwy dla PIT-36 i PIT-36L. Z ulgi B+R mogą skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od wielkości prowadzonej przez siebie działalności oraz branży. Warunkiem pozyskania ulgi jest prowadzenie działalności nastawionej na rozwój. Niekoniecznie trzeba prowadzić zaawansowane badania naukowe, współpracować z ośrodkami naukowymi czy mieć status ośrodka badawczo-rozwojowego. Wystarczą działania rozwojowe, niekoniecznie nawet zakończone sukcesem. Wynik prac i badań nie jest czynnikiem kluczowym. Koszty projektów rozpoczętych wcześniej także można odliczyć.

6)  Przeanalizować możliwości dotyczące tematyki prac badawczych przedsiębiorstwa związanych z nowymi produktami/usługami oraz technologiami jednocześnie robiąc badania rynkowe w zakresie konkurencji – zalecane porównanie parametrów najlepiej w odniesieniu do konkurencji krajowej i zagranicznej.

7) Należy zadbać, aby w dokumentach rejestrowych odpowiednich dla firmy znalazły się kody PKD odpowiadające prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej np. 72.19.Z – Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych lub kody bezpośrednio związane z planowanym do realizacji projektem.

8) Określenie statusu wnioskodawcy. Oprócz wskazania poziomu zatrudnienia i odpowiednich wskaźników finansowych tj. obrót netto lub suma bilansowa, niezbędne jest także właściwe odniesienie się do powiązań przedsiębiorstwa z innymi podmiotami.

9) Jeżeli Wnioskodawca ma już pomysł na projekt to może zająć się przygotowaniem lub pozyskaniem dokumentów niezbędnych do realizacji inwestycji – np. analiza oddziaływania na środowisko, pozwolenia na budowę, potencjalna opinia jednostki naukowej o prowadzeniu prac B+R, itp.

10) Planując realizację projektu badawczo-rozwojowego warto również zwrócić uwagę na kwestię własności intelektualnej. W tym celu należy przeprowadzić badanie stanu techniki, które pomoże sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek bariery w skomercjalizowaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych. Badanie może być przeprowadzone na własną rękę lub też można skorzystać z usług rzecznika patentowego.

11)  Złożyć sprawozdanie z działalności badawczo-rozwojowej do GUS PNT-01.

12)   Złożyć sprawozdanie z działalności innowacyjnej do GUS PNT-02.

13)   Opracować strategię rozwoju przedsiębiorstwa z uwzględnieniem planowanych projektów pod dotacje (w FENG to element oceny kryterium obligatoryjnego).

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz wykorzystaniu dostępnych zasobów, możemy zwiększyć nasze szanse na sukces.

Pamiętajmy, że proces innowacyjny zaczyna się od pomysłu, ale kluczowym elementem jest także świadomość, że innowacje wymagają zaangażowania, czasu i przede wszystkim determinacji.

 

 

Anna Maniszewska

Konsultant ds. Funduszy Unijnych