FARMY FOTOWOLTAICZNE: TREND CZY PRZYSZŁOŚĆ? JAK POZYSKAĆ DOTACJĘ UNIJNĄ DO FARM FOTOWOLTAICZNYCH?

Realizacja inwestycji opierających się na odnawialnych źródłach energii staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Farmy fotowoltaiczne to nie tylko sposób na inwestycje o wysokiej stopie zwrotu, ale również wsparcie działań proekologicznych. Czym są farmy fotowoltaiczne? Kto i dlaczego powinien się nimi w szczególności zainteresować? Jak sfinansować taką inwestycję?

FARMA FOTOWOLTAICZNA: CO TO?

Pierwszą farmę fotowoltaiczną uruchomiono już w 1982 r. w szwajcarskiej miejscowości Lugano. Największą (zbudowaną z czterech milionów paneli) znaleźć można w Longyangxia Dam Solar Park w Chinach. W Polsce natomiast wielkopowierzchniowe elektrownie oparte na odnawialnych źródłach energii słonecznej dopiero zaczynają być popularne.

Czym są farmy fotowoltaiczne? To elektrownie solarne tworzone z kilku tysięcy paneli słonecznych (wraz z inwerterami) na dużym, wydzielonym w tym celu terenie. Powstają one na działkach o powierzchni ok. 2 ha  (i większych), nieosłoniętych przez budynki i drzewa oraz o niskiej klasie gruntu. Na farmę fotowoltaiczną można więc zaadaptować rozległe, puste place przy fabrykach, jak i z dala od miejsca zamieszkanego przez ludzi.

Jeśli farma jest własnością zakładu produkcyjnego – wówczas wykorzystuje on wyprodukowaną energię na własny użytek lub przesyła ją odpłatnie do sieci. Coraz częściej na rozwiązanie to decydują się włodarze miast i gmin, chcąc zaspokoić zapotrzebowanie mieszkańców na energię elektryczną, a jednocześnie pozyskiwać ją w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Inwestycja ta wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi. Znika jednak konieczność późniejszego uiszczania wysokich opłat za energię elektryczną, co rekompensuje wcześniejszy wydatek. Nawet nie posiadając odpowiedniego kapitału, można zrealizować tę inwestycję. Wsparciem dla rozwoju pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł są bowiem dotacje unijne do farm fotowoltaicznych. 

KTO POWINIEN INWESTOWAĆ W FARMY FOTOWOLTAICZNE?

Farmy fotowoltaiczne generują dochód pasywny – pozwalają zarabiać, bez podejmowania jakichkolwiek aktywności. Jak to możliwe? Budowa farmy fotowoltaicznej (mimo dużego wydatku początkowego) dostarcza energię przez wiele kolejnych lat. Ponadto sytuacja ekonomiczna, nie wpływa na cenę tak pozyskiwanej energii. Bez wątpienia jest to więc inwestycja o wysokiej stopie zwrotu, jakiej próżno szukać w ofertach banków.

Istotne jest również to, że farma fotowoltaiczna zapewnia stały dostęp do energii. Awaria pojedynczych paneli nie wpływa bowiem na  sprawność całej farmy. Nie ma tu więc ryzyka przerw w dostawie prądu, co jest dość częste w przypadku elektrowni korzystających z konwencjonalnych źródeł.

Wszystkie te korzyści wpływają na wzrost zainteresowania tego typu inwestycjami przez władze miast i gmin, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz duże gospodarstwa rolne, które chcą wytwarzać energię na potrzeby własne oraz przekazywać jej nadmiar do sieci. Dzięki dotacjom unijnym do farm fotowoltaicznych montaż paneli na powierzchni kilku hektarów jest w zasięgu ich ręki.

 

DOTACJE UNIJNE DO FARM FOTOWOLTAICZNYCH

W perspektywie 2014-2020 dzięki dotacjom unijnym do farm fotowoltaicznych dystrybuowanych przez Regionalne Programy Operacyjne, na terenie Polski powstały wielomilionowe inwestycje. Natomiast z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach poddziałania 1.1.1 w jednym tylko naborze (zakończonym w maju 2021 r.) przekazano aż 80 mln PLN,  by wesprzeć wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł.

W przeciwieństwie do lat poprzednich nadchodząca perspektywa finansowa ma się skupiać nie na przyznawaniu dotacji unijnych na farmy fotowoltaicznych, lecz na inwestycjach indywidualnych. Ponadto lata 2021-2027 upływać będą przede wszystkim pod znakiem nisko oprocentowanych pożyczek. Nie oznacza to jednak, że bezzwrotne formy wsparcia na budowę farm fotowoltaicznych zostaną całkowicie zlikwidowane.

W nowej perspektywie finansowej na rozwój energetyki odnawialnej zostanie przekazane 30% środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Polska ma również pozyskać aż 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, co czyni ją największym beneficjentem unijnych środków przeznaczonych na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ma to zapobiec dalszej, zbyt dużej emisji dwutlenku węgla, redukcji wydobycia węgla oraz ograniczeniu  produkcji torfu i łupków bitumicznych. Finalnie działania te mają natomiast doprowadzić do neutralności klimatycznej w roku 2050.

Ponadto w ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzyma 58,1 mld euro na dotacje (23,9 mld euro) i pożyczki (34,2 mld euro) służące pokonaniu kryzysu po pandemii COVID-19. Ponad 20 mld euro z puli środków przeznaczonych na pożyczki  ma zostać zużytkowane do 2026 r. na realizację inwestycji w odnawialne źródła energii, jako jednego z filarów Planu Odbudowy.

Pojawi się również Fundusz Europejski na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), będący następcą Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). 25 mld euro zostanie przekazane Polsce m.in. na działania do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska.

Województwa zlokalizowane na wschodniej ścianie kraju (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie bez Warszawy) będą mogły skorzystać ze środków Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW) w ramach obszaru wsparcia: energia i ochrona klimatu.

CZYTAJ TAKŻE: Dotacje unijne dla firm, czyli gdzie szukać finansowania własnego biznesu? >>>