Dotacje dla firm – wszystko, o czym warto wiedzieć

Dotacje dla firm to prawdziwa szansa dla przedsiębiorców. Umożliwiają one nie tylko założenie działalności gospodarczej, ale także jej rozwój. Czy ich pozyskanie to skomplikowany proces? Co warto wiedzieć o dotacjach dla firm? Z jakich programów warto skorzystać? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

 

Dotacje unijne dla firm

 

Co to są dotacje dla firm?

Dotacje dla firm stanowią bezzwrotne wsparcie finansowe. Taka jednorazowa pomoc jest nieoceniona, szczególnie na początku prowadzenia własnej firmy. Ich zadaniem jest wspomaganie rozwoju przedsiębiorstwa. Zazwyczaj pozyskanie dotacji wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków.

Gdzie starać się o dotacje dla firm?

Przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dotacje ze środków publicznych lub prywatnych. Pierwsze z nich pochodzą z budżetu danego państwa, Unii Europejskiej, jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowych funduszy celowych. Przykładem są dotacje z Urzędu Pracy na założenie działalności gospodarczej czy dotacje na dofinansowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dotacje prywatne są ich przeciwieństwem i polegają na nieprzymuszonym zainwestowaniu środków pieniężnych przez inwestorów widzących potencjał w konkretnym projekcie.

 

Dotacje na rozpoczęcie działalności

 

Dotacje unijne dla nowych firm - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

Programy powstałe w ramach środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej dają spore możliwości pozyskania dofinansowania dla nowych firm. Ponadto powstałe przedsiębiorstwa w ramach tych środków mogą skorzystać ze szkoleń czy porad dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Przykład stanowi program Polska Wschodnia, a dokładniej poddziałanie 1.1.1 „Platformy startowe dla nowych pomysłów” oraz 1.1.2 „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Warto zaznaczyć, że fundusze te przeznaczone są jedynie dla pięciu województw (lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego). Środki finansowe dla nowych firm można także pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich".

Dotacje unijne dla firm już istniejących

Wiele konkursów na dotacje unijne przeznaczone jest dla firm już istniejących na rynku, z myślą o ich rozwoju. Przykład stanowi Program Operacyjny Polska Wschodnia, poddziałanie 1.3.1 „Wdrażanie innowacji przez MŚP”. Jego głównym celem jest zwiększenie potencjału tych podmiotów w zakresie tworzenia procesów innowacyjnych. Interesujący może być także konkurs w ramach działania 1.4. „Wzór na konkurencję”, którego zadaniem jest rozwój potencjału podmiotów MSP dotyczące zarządzania wzornictwem, a także jego wykorzystanie w działalności firmy poprzez wprowadzenie nowych produktów.

Istniejące firmy mogą także starać się o dotacje w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki finansowe na projekty badawcze, rozwojowe, wdrażanie i opracowywanie innowacyjnych produktów. Z kolei fundusze na informatyzacje można pozyskać z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Warto zapoznać się z konkursami w ramach programów unijnych i przeanalizować ich ofertę. Zapewne znajdziemy dotację, która doskonale będzie pasowała do prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Jeżeli nie potrafimy sporządzić wniosku i dokumentacji niezbędnej do pozyskania dotacji, możemy to zadanie zlecić profesjonalnej firmie.

Udostępnij