POIR stawia czoła koronawirusowi

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój uruchamia nowy konkurs, którego celem będzie wyłonienie do dofinansowania projektów o tematyce dotyczącej przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusów, ze szczególnym uwzględnieniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Przeznaczone zostaje 200 milinów złotych na prace badawczo-rozwojowe przeciwdziałające rozprzestrzeniania się epidemii. Realizowane projekty powinny obejmować prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie produktów i technologii dotyczących diagnostyki, terapii i prewencji.
Ogłoszenie konkursu planowane jest na 6 kwietnia. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 6 maja i potrwa do 31 grudnia 2020 r.

Natomiast Komisja Europejska daje małym firmom dofinansowanie na walkę z koronawirusem i zachęca startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa do zgłoszenia się po dofinansowanie na walkę z koronawirusem. Inicjatywa skierowana jest do firm dysponujących testowaniu, monitorowaniu lub innych aspektach walki z epidemią koronawirusa COVID-19.

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) wspiera już wiele startupów, małych i średnich przedsiębiorstw mogących mieć swój udział w walce z pandemią, które otrzymały finansowanie w poprzednich rundach. Obejmuje to m.in. projekt EpiShuttle działający w obszarze jednostek izolacyjnych i transporty chorych, projekt m-TAP dotyczący technologii filtracji pozwalającej usuwanie materiału wirusowego oraz projekt MBENT pozwalający na lokalizację ludzi podczas epidemii.

 

Udostępnij