23.06

piątek

Brexit wystartował- warto teraz starać się o dotacje.

brexit

W poniedziałek 19 czerwca 2017 ruszyły negocjacje ws. opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Unia Europejska i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie priorytetów i kalendarza negocjacji dotyczących Brexitu.

Brytyjczycy chcą mieć z Unią jak najluźniejsze relacje. Wspólnota natomiast chciałaby „ugrać” jak najwięcej dla siebie. Brytyjczycy nie palą się m.in. do wpłacania gigantycznych kwot do wspólnego budżetu, na co nalega Unia. Cała procedura Brexitu ma potrwać aż półtora roku. Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku. 

Czas pokaże, czy tyle wystarczy na wypracowanie stanowiska zadowalającego obie strony, dlatego dobrze jest wykorzystać możliwości dotacyjne jakie w chwili obecnej oferuje nam Wspólnota. Nie wiemy jak długo będziemy mogli z nich korzystać. Wielka Brytania wpłacała do wspólnej kasy około 14 miliardów euro rocznie. Brak takiej kwoty w budżecie to wielka strata, która może mieć wpływ również na nasze środki. W latach 2019-2023 może dojść do redukcji przyznanych nam kwot. W przyszłym roku rozpoczną się negocjacje nowej perspektywy budżetowej.

Przypominamy zatem, że jeszcze w roku 2017 warto starać się o dotacje m.in. w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój:

1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez Przedsiębiorstwa – trwa do 31 sierpnia, kolejny nabór w październiku br.,

1.2 Sektorowe programy B+R (PBSE,INNOSBZ, INNOSTAL) - kolejne nabory ruszają w październiku br.,

2.3.1 Proinnowacyjne usługi IOB dla MŚP -  kolejny nabór rusza w sierpniu br.,

2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP – konkurs podzielony na etapy i trwa ciągle do 28.12.2018 r.,

3.2.1 Badania na rynek – kolejny nabór rusza we wrześniu br.

Ponadto jest jeszcze wiele konkursów regionalnych. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym harmonogramem naborów. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.